Opstandige leerling wordt vakman in de bouw dankzij duaal leren: Yarne en werkgever Filippe getuigen

Opstandige leerling wordt vakman in de bouw dankzij duaal leren - Yarne en werkgever Filippe getuigen - Syntra Duaal - Duaal Leren

Het schooltraject van Yarne Stroeckx ging niet over rozen. In het derde middelbaar maakte hij de omslag naar duaal leren in de opleiding afwerking bouw. Zijn werkgever was tegelijk ook zijn stiefpapa – een familieverhaal waar beiden trots op zijn.

Stilzitten is niks voor mij, ik leer liever al doende

Yarne was een ‘moeilijke’ leerling, aldus stiefpa Filippe. Geen zin om met zijn neus in de boeken te zitten, weinig motivatie en regelmatig bonje met leerlingen en leerkrachten. “Stilzitten was niks voor mij, ik wou iets nuttigs doen, met mijn handen werken”, zegt Yarne daarover.

Filippe was op datzelfde moment zijn eigen job in dienstverband beu: “Het kriebelde om voor mezelf te beginnen, dus richtte ik Heylen Vloer- en Tegelwerken op.” Hij zag potentieel in Yarne en nam hem onder zijn vleugels als leerjongen. “Ik ben hem gaan inschrijven bij Syntra en heb mezelf kandidaat gesteld als werkgever. We zijn tegelijk aan ons Syntra-traject begonnen.”

Het was geen makkelijke start. Yarne moest wennen aan het werkritme. “In het begin liep het wat stroef, zowel de lessen als het werk zelf”, vertelt Filippe. “Maar Yarne heeft zich snel herpakt. Een paar maanden later had ik een goede werkkracht aan hem.”

Jongeren kansen geven via duaal leren

Yarne moest de kneepjes vanaf nul leren. Borstelen, opkuisen, vloerwerken voorbereiden. “Ondertussen doet hij al veel zelfstandig, zoals invoegen. Vloeren leggen gaat nog moeizaam, maar dat leer je ook niet in een-twee-drie. Het is vakwerk”, stelt Filippe. Een vak dat Yarne graag onder de knie wil krijgen: “Ik doe het werk heel graag en leer constant bij.”

“Je moet weten dat we niet alleen vloeren”, voegt Filippe toe. “De ene dag zetten we gyproc, de andere dag zijn we met loodgieterij bezig. Het duurt wat langer voor ze alles in de vingers hebben, maar na een paar jaar kunnen ze wel veel.”

‘Ze’, meervoud, want Filippe leidt nog een jongen op: Kobe. “Ik ben blij dat er zoiets als duaal leren bestaat. Ik vind het belangrijk om de jeugd een kans te geven. In de bouw zoeken ze vooral ervaren mannen. Jongeren komen niet aan de bak of er wordt van hen geprofiteerd.”

Eigen mensen opleiden werkt beter

Jongeren die bij Syntra praktijkervaring combineren met leren doen precies die vaardigheden op waar veel bedrijven naar zoeken. De ideale manier om ze op te leiden tot waardevolle medewerkers én een antwoord op de krappe arbeidsmarkt.

“Het werkt veel beter om mijn eigen mensen op te leiden. Ik weet wat ik aan die gasten heb.”

Filippe had eerder negatieve ervaringen met onderaannemers. Zijn samenwerking met Syntra bleek een schot in de roos. “Ik weet wat ik aan die gasten heb. Het werkt veel beter voor mij om mijn eigen mensen op te leiden.”
Ook voor Yarne was Syntra een uitkomst. “Op school had ik het gevoel dat ze mij als een kind behandelden, constant achter mijn veren zaten. Ik miste het ook om iets nuttigs omhanden te hebben.”

Over de begeleiding is Yarne enthousiast. “Iedereen behandelt je met respect, op een meer volwassen manier. Mijn trajectbegeleider Inge is er altijd voor mij geweest, ook als ik het wat moeilijker had. Ik kon met haar over alles praten. En wat ik in de lessen moest leren, komt nu en in de toekomst van pas. Heel anders dan in het middelbaar.”

Straks zelf een leerling begeleiden

Filippes tweede leerling Kobe is recent bij hem begonnen en heeft nog drie jaar te gaan. “Kobe weet van aanpakken. Als alles goed gaat, kan hij binnen drie jaar als werknemer aan de slag. Yarne gaat nog een zevende jaar doen, en dan schrijf ik hem ook in als voltijdse medewerker. Dan is ‘t aan hem om zélf een jongen onder zijn vleugels te nemen.”

Yarne legt een gelijkaardig parcours af als zijn stiefpa, die zelf op zijn vijftiende als leerjongen startte. “Ik snap dat Yarne het moeilijk had op school. Heb tenslotte zelf van mijn vijftiende tot mijn achttiende een leercontract gedaan. Als je beseft dat school niks voor jou is, moet je een andere weg zoeken. Voor Yarne en veel jongeren die liever de handen uit de mouwen steken, is dat duaal leren.”

Werkplekken gezocht! Geef jij je vakmanschap door?

Om jongeren zoals Yarne op te leiden, zijn we dringend op zoek naar nieuwe leerwerkplekken. Als werkgever haal je een extra paar handen in huis dat meteen meedraait, terwijl je geniet van begeleiding en fiscale stimulansen.

Gerelateerde posts

Duaal leren en passie voor houtbewerking gaven Warre de klik om zijn toekomst in handen te nemen

Warre ruilde theorie in voor praktijk en leerde het vak direct op de werkvloer. Dit[...]

Luca vond zijn draai als kapper dankzij duaal leren

Duaal leren maakte het verschil voor Luca: meer begeleiding, echte klanten, een ondersteunend team én[...]

Hoe de duale opleiding podiumtechnicus Robin hielp te groeien bij de gemeente Lebbeke

Robin volgt de duale opleiding Podiumtechnicus bij de gemeente Lebbeke. Ontdek in dit verhaal uit[...]

Duaal Leren Werkt!

Ontdek het zelf tijdens de Week van Duaal Leren van 22 tot 26 april   2024

Syntra Duaal Leren logo
Privacyoverzicht

Deze site maakt gebruik van cookies, zodat wij je de best mogelijke gebruikerservaring kunnen bieden. Cookie-informatie wordt opgeslagen in je browser en voert functies uit zoals het herkennen wanneer je terugkeert naar onze site en helpt ons team om te begrijpen welke delen van de site je het meest interessant en nuttig vindt.